Na elektrikářské práce si pozvěte odborníka


Také si rádi zvelebujete příbytek a řadíte se mezi šikovné kutily, kteří si troufnou skoro na všechno? Takový jedinec v podstatě dokáže postavit celý dům, máme to zřejmě i v genech po předcích, kteří již za socialismu stavěli svépomocí rodinné domy a věděli si rady, jak namíchat maltu a beton, jak vedle sebe klást cihly a tvárnice, jak zhotovit stropní překlady, krovy, střechu, komíny, podlahy, vnitřní omítky i vnější fasádu.

Že to tehdy kutilové mysleli vážně, se můžete přesvědčit na některém z mnoha filmů, kde lidé přestavují staré příbytky nebo budují novostavby na holé planině, a že se jim dílo podařilo, zjistíte v mnoha obcích přímo v hmatatelné podobě.

elektrický rozvaděč

Dnes si také můžete svépomocí stavět dům, ovšem budete to mít složitější s kolaudačním řízením. Co bychom vám však vůbec nedoporučovali, jsou svépomocné elektrikářské práce. Kutil bez potřebné kvalifikace tu totiž může natropit i mnoho škody a dostat se do nebezpečných situací.

Průřezy vodičů – kutil zajde do hobby marketu, objeví v regálech různé měděné elektrické kabely, intuitivně sáhne po některém z nich, který se mu zalíbí i vizuálně, odměří potřebnou délku a za pár dnů už bude kabel zapojený ve zdi v elektrickém okruhu. Pokud ovšem zvolí příliš tenký průřez kabelů, může tu dojít ke zkratu a k nebezpečnému požáru.

měděné vodiče

Rozmístění zásuvek – zásuvky si nemůžete umístit, kam chcete, pokud se jedná o místo, které nepovolují bezpečnostní předpisy. Kupříkladu

Nerozumíte tomu – kutil se také může dostat do situace, kdy mu mezery ve vzdělání nedovolují zapojit některá zařízení korektně. Například takové schodišťové vypínače, ty vám mohou dokonale zamotat hlavu, až na ně nakonec zavoláte v Praze elektrikáře. Podobných potíží lidé řeší celou řadu, ale s elektroinstalací je tu ještě jedno nebezpečí navíc – samotný nebezpečný elektrický proud.