Znáte film „Dívka na koštěti“? Excelovala v něm Petra Černocká, která zatoužila odejít z říše kouzel a přebývat ve světě lidí natrvalo a potřebovala k tomu odvar z „babského ucha“. Sháněla se pak po vhodných ženách, které by byly dárcem ušního boltce, ale nakonec vyšlo najevo, že nejde o žádné lidské ucho, ale o docela obyčejnou šalvěj přeslenitou. Babské ucho je její zlidovělý název. Ve filmu pil odvar ze šalvěje ředitel školy a používal jej pro léčení astmatu. O této bylince je známo, že napomáhá těmto civilizačním onemocněním, například v souvislosti s nevhodnou stravou.
Zánětlivá onemocnění – šalvěj čaj užívali naši předkové pro zlepšení trávení. Látky obsažené v šalvěji dovedou mírnit nadýmání a působit proti žaludečním a střevním potížím. Se zlepšením trávení se ruku v ruce mírní i neurologické obtíže, například problémy se spánkem a stres. Šalvěj také některé zdroje doporučují pro ženské obtíže ve spojení s menstruací a s přechodem.
Šalvěj jako dezinfekce – toto je také známo poměrně dlouhou dobu – odvar z „babského ucha“ napomáhá při potížích v ústní dutině – při zánětech dásní a bolestech zubů, při zánětlivých onemocněních v krku, při aftech a drobných oděrkách nebo rankách způsobených odřením sliznic při kousání tvrdého pokrmu (topinek apod.)
Koupel nebo vlasové tonikum – dezinfekční účinky šalvěje jsou známé i při vnějším užití. Můžete si dopřát celkovou koupel anebo jen částečnou,například koupel nohou. Bylinka může být nápomocná i při problémech s lupy a záněty vlasové pokožky či obličeje. Bylinu můžete zkusit i na plísně na nehtech rukou či chodidel.
Šalvěj byste měli ale užívat v přiměřeném dávkování, neboť obsahuje látku thujon, nevhodnou pro dlouhodobé a nadměrné užívání. Předávkování thujonem je však málo pravděpodobné, a pokud dodržujete doporučené dávkování (tři šálky denně), žádné projevy předávkování neočekávejte.