Jak ukotvit dřevěnou pergolu na zateplenou fasádu


Výstavbou pergol se zabývá řada firem a jde zejména o stavby ze slitiny hliníku nebo z masivního stavebního řeziva. Některé stavby bývají zastřešené, jiné mají namísto střechy pouze podélné či příčné žebrování, po němž se pnou okrasné rostliny. Pergola je již mnoho let vhodným odpočinkovým místem na zahradách, zvláště pak na zadních traktech budov, a právě zde se také konstrukce připevňuje ke zdivu dotyčného objektu. Pergolu si ovšem můžete zhotovit sami, a nepotřebujete k tomu žádné zvláštní stavební dovednosti, návodů na stavbu pergol existuje mnoho a budete-li se podle některého řídit, je šance, že se vám dílo vydaří včetně povrchové úpravy a vhodného nátěru.

pergola u domu

O čem se ale příliš nemluví a není to ani rozšířené na veřejnosti, je problematika kotvení pergoly přes zateplení. Musíte zkrátka celou konstrukci někam připevnit, aby si tu s ní nepohrával vítr, a nebyla v ohrožení i jinými povětrnostními vlivy. Jak vlastně ukotvit pergolu, aby vám nespadla a někoho také nezranila?

Způsobů kotvení je celá řada, nejčastěji se obracíme ke klasickým hmoždinkám, což může být za jistých okolností dostačující, ale pokud pergolu kotvíte přes vrstvu zateplení, musíte počítat s extrémní měkkostí povrchu, a to není jen tak. Jak to udělat, aby i na něčem takovém pergola držela?

bílá pergola

Spiral Anksys

Kotvicí systém Spiral Anksys je patentovaná technologie injektážních kotev z ocelové pozinkované síťoviny, které se využívají pro klasické zdivo (cihly, kámen, beton, tvárnice atp.), ale i pro OSB desky, masivní dřevo, dřevotřísku, heraklit, pórobeton, a také pro kombinace zdiva a již zateplené vrstvy. Velmi snadno si poradí s kotvením pergoly přes zateplení, která bude spolehlivě plnit svou funkci za každého počasí, po dobu desítek let. Konstrukce kotev umožňuje velmi bezpečné uchycení izolačních vrstev nejen u svislých či šikmých stěn, ale i stropů.